Pielęgnacja szaty

Puli nie linieje i nie wymaga czesania, a pielęgnacja sierści u dojrzałego psa nie jest skomplikowana i polega na przeczesywaniu palcami i rozdzielaniu sznurów.

Uzyskanie sierści sięgającej ziemi trwa 4-5 lat i utrzymanie jej w kondycji wystawowej jest trudne. Podstawową sprawą jest odpowiednie żywienie i używanie odpowiednich kosmetyków do kąpieli. Gdy puli ma, np. przesuszoną skórę wskutek braków żywieniowych albo zostanie niedokładnie wypłukany, zacznie się drapać a wyszarpane sznury będą odrastały latami. Do utraty części starannie pielęgnowanej sierści wystarczy też zabłąkana pchła albo kleszcz, dlatego pies powinien być zabezpieczony przed pasożytami przez cały rok.

Podczas spaceru w deszczu pies powinien być chroniony przed przemoczeniem, ponieważ bardzo długo schnie. Obficie ofutrzony puli po deszczu lub po kąpieli nie powinien być zostawiony bez wysuszenia. Może się wychłodzić, odparzyć, albo nabrać nieprzyjemnej woni wskutek namnażania się beztlenowców. Po kilku dniach odór będzie już nie do zniesienia. Żeby temu zapobiec wystarczy wysuszyc skórę i sznury u nasady, resztę można zostawić do wyschnięcia.

Szampon dla puli powinien być rozcieńczany o wiele bardziej niż jest to zalecane dla innych psów – nawet w stosunku 1:10.

Należy też pamiętać o higienie okolic odbytu i pilnować, aby sierść i skóra w tym miejscu były zawsze czyste. Najlepiej dokładnie ścinać tam futro, żeby nie dopuścić do rozwoju pasożytów i zakażeń.

Mimo usunięcia sierści z okolic odbytu, długa sierść jest narażona na zanieczyszczanie moczem. Aby ją ochronić można spiąć lub związać psu sznury na zadzie, jednak sierści na tylnych łapach nie da się całkowicie ochronić. Żeby uniknąć nieprzyjemnego zapachu najlepiej w razie potrzeby wypłukać łapy wodą z odrobiną szamponu.

W sytuacji gdy utrzymanie długiej szaty okaże się niemożliwe, można ją skrócić do pożądanej długości, np. zostawiając sznury o długości 10-15 cm. Wtedy pies zachowa oryginalny wygląd, a jego utrzymanie będzie łatwiejsze. Hodowcy często strzygą tak psy, które zakończyły już karierę wystawową. O wiele lepiej jest mieć czystego i pachnącego puli niż utrzymywać długą sierść, która jest rozczochrana i brudna.

Poza dbaniem o szatę trzeba również pamiętać o regularnym usuwaniu sierści z kanałów słuchowych i o kontrolowaniu oczu.