Puli to pies  inteligentny, pojętny, energiczny, czujny, samodzielny, o dużym instynkcie terytorialnym i obronnym. Tysiące lat pracy z człowiekiem i selekcja hodowlana prowadzona pod kątem użytkowości dały w efekcie psa wyjątkowego, o niezwykłej osobowości, zdolnościach i oryginalnym wyglądzie.

Stare, węgierskie powiedzenie mówi: „Puli to nie jest pies, to puli”, bardzo trafnie określając jego charakter. Wyjątkowa jest też rola, jaką przyszło odegrać temu niepozornemu kudłaczowi. To dzięki niemu azjatyccy koczownicy mogli przemierzać tysiące kilometrów ze stadami półdzikiego bydła i owiec. Puli pasł, zaganiał, pilnował, stróżował a w razie potrzeby walczył z drapieżnikami.

Taki jest też dzisiejszy puli. Silny, wytrzymały, muskularny, twardy, o drobnych, ale mocnych kościach. Łatwo znosi trudy wielogodzinnej pracy przy stadach. Równie dobrze radzi sobie z zaganianiem, jak i pilnowaniem zwierząt powierzonych jego opiece. Budowa puli, jego zwinność, lekkość ruchu oraz skoczność umożliwiają wykonywanie szybkich i gwałtownych zwrotów, a w razie potrzeby przeskakiwanie przez grzbiety owiec.

Te cechy fizyczne w połączeniu z potrzebą pracy i chęcią do nauki sprawiają ze puli jest świetnym towarzyszem dla ludzi preferujących aktywny tryb życia. Posłuszeństwo, pasienie, tropienie, a zwłaszcza agility to dyscypliny, w których puli czuje się doskonale i osiąga świetne wyniki. Będzie tez zachwycony długimi wycieczkami i zabawami z właścicielem.

Żaden pies nie wychowa się sam i nie nauczy zasad panujących w rodzinie. W wychowanie psa rasy stróżującej trzeba włożyć sporo pracy i szczególnej staranności. Wychowanie i szkolenie każdego psa wymaga cierpliwości, opanowania i konsekwencji. W przypadku puli trzeba dodatkowo pamiętać o zwiększonej samokontroli, ponieważ jest on doskonałym obserwatorem, świetnie odczytującym wszystkie sygnały niewerbalne, które człowiek wysyła nie zdając sobie z tego sprawy. Można powiedzieć, że uczy się szybko rzeczy, których nikt nie miał zamiaru go nauczyć.

Niesłychanie ważna jest staranna socjalizacja szczeniaka, ponieważ wczesne doświadczenia mogą zaważyć na jego późniejszym zachowaniu. Puli jest z natury nieufny w stosunku do obcych, a przy tym obdarzony doskonałą pamięcią. Jeżeli w szczenięctwie spotka go coś niemiłego, np. ze strony dziecka, to może omijać dzieci szerokim łukiem przez całe lata, a nawet i do końca życia.

Puli to bardzo wrażliwy pies, wymagający bliskiego, codziennego kontaktu z człowiekiem. Nie znosi ignorowania i bezczynności. Przypomina bardzo aktywne i inteligentne dziecko, które potrzebuje mądrej dyscypliny. Bardzo szybko się uczy, ale wymaga urozmaiconych zajęć, ponieważ męczy go monotonia – szybko nudzi go powtarzanie tych samych ćwiczeń.

To pies bardzo wrażliwy na złe traktowanie. Przemoc, czy to fizyczna, czy psychiczna, skutkuje wycofaniem, zamknięciem i utratą zaufania do właściciela. Czasem wystarczy tylko niewielki objaw zniecierpliwienia, żeby pies stracił motywację i odmówił współpracy. Próba siłowego wyegzekwowania poleceń kończy się utratą kontaktu z psem i zniszczeniem jego chęci do współpracy. I odwrotnie – pozytywna motywacja, zachęty i nagrody dają błyskawiczne efekty szkoleniowe.

Puli pracujący przy stadach, często poza zasięgiem głosu i wzroku pasterza, musiał umieć sam podejmować decyzje i rozwiązywać problemy. Jego samodzielność tak przydatna w pracy może stać się w pewnych okolicznościach kłopotliwa dla właściciela. Jeżeli puli będzie pozbawiony zajęcia, sam poszuka sobie pracy do jakiej został stworzony. Będzie pilnował właściciela i każdego skrawka terenu, który uzna za swój. Jeżeli jego silny instynkt terytorialny i pasja stróżowania nie będą kontrolowane, mogą w pewnych okolicznościach, z czasem przerodzić się w agresję. Dlatego powinien koniecznie zostać wyszkolony w zakresie przynajmniej podstawowego posłuszeństwa.

Ze względu na łatwość uczenia się i inteligencję połączone z samodzielnością, można powiedzieć że puli to pies jednocześnie trudny i łatwy w prowadzeniu. Ktoś, kto poświęci mu wystarczającą ilość czasu i starań, kto woli pracę z psem zamiast leniwych spacerów, będzie miał doskonałego towarzysza reagującego na najmniejszy gest, posłusznego i wiernego aż po grób.

Osoba, która chce mieć nieabsorbującą kanapową maskotkę o oryginalnym wyglądzie, powinna się rozejrzeć za inną rasą.