Jak powstają dredy?

Szata puli podobnie, jak u większości psów składa się z podszerstka i włosa okrywowego. Jej oryginalny wygląd jest efektem spiralnego wzrostu podszerstka. Puli pochodzi z obszarów o klimacie kontynentalnym o dużych amplitudach. Sierść ta stanowi naturalną izolację mającą zapewnić zwierzęciu ciepło i suchość, chronić skórę zarówno przed działaniem słońca, jak i siarczystych mrozów.

Puli rodzą się z gładką i zwartą okrywą. Sierść szybko rośnie i staje się coraz dłuższa w ciągu całego życia. Gdy pies ma ok. 8-10 miesięcy szczenięce futerko zaczyna się wyraźnie dzielić na kosmyki. Proces formowania sznurów może trwać wiele miesięcy i zależy od indywidualnego tempa rozwoju psa. W tym okresie pielęgnacja psa jest dość czasochłonna ponieważ trzeba systematycznie rozdzielać tworzące się sznurki zapobiegając filcowaniu i powstawaniu kołtunów.

Chociaż dla postronnego widza wszystkie puli mogą się wydawać takie same, rozróżnia się różne typy szaty.

Grubość, struktura, kształt i długość sznurów jest uwarunkowana genetycznie i zależy przede wszystkim od stosunku podszerstka do okrywy. W jednym miocie mogą się znaleźć szczeniaki, z których każdy w wieku dojrzałym będzie miał inny rodzaj sierści. Można spotkać cieniutkie sznurki, delikatne okrągłe sznury, grubsze i nie tak zwarte ale wciąż okrągłe, spłaszczone wstążki które mogą być całkiem twarde lub delikatne i bardziej luźne. Czasem pojawiają się sznury powstałe z dwóch sfilcowanych o lżejszej strukturze, które zwykle formują się wolniej. Jakikolwiek rodzaj sznurów zaczyna się formować, nie powinno się próbować go zmieniać. Za pomocą odpowiednich zabiegów można wpłynąć jedynie na szybkość powstawania sznurów i poprawić ich wygląd.